Przewodnik po Lean Lab: 9 kroków do Lean Laboratory
Łącząc skuteczne praktyki z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, ten przydatny przewodnik przedstawia dziewięć kroków do wspierania oszczędnego środowiska laboratoryjnego.
Wdrożenie zasad lean lab w branży farmaceutycznej może znacznie zwiększyć wydajność i jakość. Skupienie się na usprawnionych przepływach pracy, redukcji odpadów i ciągłym doskonaleniu może pomóc laboratoriom osiągnąć lepszą wydajność i zapewnić wysokiej jakości wyniki.
Zakłady produkcyjne GSK w Brazylii nieustannie dążą do optymalizacji przepływu produkcji, poprawy przepustowości, obniżenia kosztów i utrzymania jakości. METTLER TOLEDO pomaga firmie w realizacji jej celów dzięki inteligentnej technologii
i wykwalifikowanemu serwisowi.
GlaxoSmithKline (GSK) jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie, obecną w ponad 93 krajach. Jako lider w odkrywaniu rozwiązań terapeutycznych, w tym leków i szczepionek, opracowuje i wprowadza na rynek produkty higieny osobistej. Sieć firmy składająca się z 84 zakładów produkcyjnych w 36 krajach obejmuje dwa główne zakłady w brazylijskich stanach Sao Paulo i Rio de Janeiro.
Niedawno 70-osobowy zespół ds. kontroli jakości (QC) w tych zakładach zakończył wdrażanie projektu "lean lab" we współpracy z METTLER TOLEDO.
W laboratoriach kontroli jakości GSK operatorzy pracują nad opracowaniem metod analitycznych, które wspierają skalowanie w każdym z sześciu strumieni wartości, w tym w zakresie surowców, opakowań i nowych produktów.
Filipe Gimenes, kierownik ds. kontroli jakości w GSK Brazylia, mówi, że solidny charakter produkcji laboratorium wymaga całkowitego skupienia się na operacjach jakościowych, które wykraczają poza tradycyjną kontrolę jakości. "Podobnie jak łańcuch produkcyjny, nasze laboratoria mają proces wejściowy (łańcuch IPO)" – powiedział Gimenes. "Dysponują również kapitałem ludzkim, materiałami eksploatacyjnymi, zarządzaniem odczynnikami oraz planowaniem i wsparciem w zakresie nierutynowych czynności, takich jak rozwiązywanie problemów, czyszczenie i walidacja procesów. To o wiele więcej niż tylko kontrola jakości".
METTLER TOLEDO przyczyniło się do wdrożenia zasad lean lab w branży farmaceutycznej, dostarczając niezawodny sprzęt laboratoryjny, który pomógł w przeprojektowaniu laboratorium i przepływu pracy. Stoły warsztatowe zostały przekształcone w miniaturowe stanowiska produkcyjne skategoryzowane według strumienia wartości. Sprzęt i materiały eksploatacyjne potrzebne każdemu analitykowi zostały rozmieszczone tak, aby każda linia mogła działać szybciej i wydajniej.
Wagi analityczne Excellence również są częścią tego mikstu. Są to bardzo precyzyjne przyrządy służące do dokładnego pomiaru masy małych próbek i są szczególnie wydajne w przypadkach, gdy nawet niewielkie zmiany masy mogą mieć znaczący wpływ.
Wprowadzenie tych zmian w celu wykorzystania zasad Lean przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości było tak ważne dla firmy, że zakłady zostały na krótko zamknięte przy dwóch okazjach. Jednak zwiększona produktywność z nawiązką zrekompensowała przestoje.
„Sprzęt nie zawodzi” - powiedział Gimenes. „Usprawnienia w przepływie oznaczają, że nasze czasy realizacji stały się krótsze, więc laboratorium GC pomaga w zapewnieniu płynności finansowej firmy dzięki skróceniu czasu cyklu zapasów, co w konsekwencji zwiększa stabilność biznesu”.
Gimenes, GSK
Zasady lean lab w branży farmaceutycznej koncentrują się na tworzeniu większej wartości przy mniejszych zasobach poprzez optymalizację przepływów pracy i eliminację marnotrawstwa.
Filozofia Lean została po raz pierwszy wprowadzona w latach 90. w produkcji, ewoluując z wdrożenia strategii Lean przez Toyotę. W środowiskach laboratoryjnych, laboratoria odchudzone są zarządzane i organizowane w celu optymalizacji procesów. Laboratoria Lean koncentrują się na dostarczaniu niezmiennie wydajnych wyników — zarówno pod względem szybkości, jak i opłacalności — przy jednoczesnym zachowaniu nieustannego nacisku na jakość.
Wdrażanie strategii lean lab zaczyna się od mapowania strumienia wartości.
Mapowanie strumienia wartości pomaga zwizualizować cały przepływ pracy w laboratorium. Mapując każdy krok, możesz zidentyfikować wąskie gardła i działania niewnoszące wartości dodanej.
W przypadku GSK reorganizacja stołów warsztatowych w miniaturowe stanowiska produkcyjne podzielone na kategorie według strumienia wartości zapewniła pracownikom laboratoryjnym bardziej logiczny i wydajny przepływ pracy, redukując niepotrzebne ruchy i przyspieszając przepustowość.
Metodologia 5S może być stosowana w różnych branżach, ale jest szczególnie skuteczna w laboratoriach. Wdrożenie 5S w laboratorium farmaceutycznym może przynieść radykalną poprawę wydajności i jakości.
5S oznacza:
Sposób, w jaki firma GSK wykorzystała stacje robocze i urządzenia METTLER TOLEDO, jest doskonałym przykładem zastosowania zasady "Set in Order".
Laboratoria lean umożliwiają ciągły przepływ pracy w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Często osiąga się to poprzez wdrożenie systemów, w których dalsze procesy "pobierają" próbki z procesów poprzedzających. Zasoby są dostarczane w razie potrzeby, a nie materiały są "przepychane" przez system niezależnie od wydajności dalszego procesu.
Może to być subtelna, ale skuteczna zmiana poprawiająca wydajność i eliminująca marnotrawstwo.
Narzędzia do zarządzania wizualnego, takie jak tablice Kanban lub cyfrowe pulpity nawigacyjne, mogą usprawnić komunikację i przepływ pracy w laboratorium. Narzędzia te dostarczają informacji o stanie różnych procesów, pomagając identyfikować wąskie gardła i efektywniej zarządzać obciążeniami.
W miarę optymalizacji te pulpity nawigacyjne pomagają zidentyfikować działania niewnoszące wartości dodanej, które można wyeliminować, aby usprawnić procesy. Zapewniają również sposób monitorowania i oceny wszelkich wprowadzanych zmian.
Standaryzacja procedur wszędzie tam, gdzie to możliwe, jest kluczem do osiągnięcia Lean Lab, ponieważ standardowe praktyki zapewniają spójność i powtarzalność. Standaryzacja ułatwia również szkolenie nowych pracowników i identyfikowanie obszarów wymagających poprawy.
Łącząc skuteczne praktyki z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, ten przydatny przewodnik przedstawia dziewięć kroków do wspierania oszczędnego środowiska laboratoryjnego.
Zbiór filmów na tematy związane z lean laboratory, które obejmują wszystkie kluczowe metody związane z podejściem lean, takie jak, OPF i SMED.