Prostředí, vlastnosti a fyzikální stavy vody se mohou u jednotlivých vzorků výrazně lišit. Teplota, tlak a vazba mohou měnit fyzikální stav vody ve vzorku, což zvyšuje složitost každé analýzy a otevírá dveře k matoucím výsledkům, pokud jsou data analyzována nesprávně. Například sacharidy se mohou rozkládat již při teplotách 50 °C, kdy dochází k chemické reakci, při níž se uvolňuje voda a zvyšuje se naměřený celkový obsah vody. Tato "přidaná voda" by však neměla být považována za obsah vody v potravinářském výrobku.
Mezinárodní a národní normy definují přípustnou hranici obsahu vlhkosti/vody pro komerčně prodávané výrobky. Regulační orgány a normy, jako jsou BRC (British Retail Consortium), IFS (International Featured Standards), GFSI (Global Food Safety Initiative), ISO (International Organization for Standardization) a AOAC (Association of Official Agricultural Chemists), zvyšují regulaci výroby, zpracování a prodeje potravin. Tím se zvyšuje množství práce potřebné pro zajištění a kontrolu kvality a vyžaduje modernější a účinnější řešení.
Mnoho výrobců potravin má přísná kritéria na přesnost, spolehlivost a sledovatelnost měření, aby byla zajištěna kvalita výrobků. Tyto SOP (standardní operační postupy) popisují procesy přípravy vzorků a měření, včetně objemu vzorku, počtu požadovaných měření, maximální přípustné odchylky a postupů v případě, že vědci zjistí chyby.