Vodnik

Razumevanje toplotnih vrednosti

Vodnik

Kratek priročnik o določanju tališča, vrelišča, motnišča, kapljišča in drugih vrednosti

toplotne vrednosti
toplotne vrednosti

Za lažje določanje ali ocenjevanje kakovosti snovi ali mešanice snovi je mogoče preučiti tako kemične kot tudi fizikalne lastnosti, kot so toplotne vrednosti. V tem priročniku želimo z vami deliti strokovno znanje, ki ga je družba METTLER TOLEDO pridobila v zadnjih več kot 50 letih na področju določanja toplotnih vrednosti. V priročniku so opisane ustrezne tehnike in standardi, ki veljajo za spodaj navedene fizikalne lastnosti, v njem pa boste našli tudi namige in nasvete za pripravo vzorcev za analizo:

  • tališče,
  • vrelišče,
  • motnišče,
  • zdrsno tališče,
  • kapljišče in
  • zmehčišče.

Če želite več informacij o posebnih načinih uporabe teh tehnik, obiščite našo knjižnico načinov uporabe.

 

Prenesite priročnik z naslovom »Razumevanje toplotnih vrednosti« za podrobnejši vpogled v določanje toplotnih vrednosti.

Tališče

Tališče je temperatura, pri kateri je izveden fazni prehod iz trdnega (1) v tekoče stanje (3) (glejte sliko 1), z njim pa je mogoče pridobiti informacije o čistosti snovi: čiste snovi se običajno stalijo v območju zgolj 1–2 °C, medtem ko nečistoče razširijo območje taljenja. Tališče je zato mogoče uporabljati za ocenjevanje kakovost snovi, pogosto pa se uporablja za določanje lastnosti in prepoznavanje snovi.

Postopek taljenja kristalne snovi
Postopek taljenja kristalne snovi

Prenesite priročnik za več informacij o načelu merjenja tališča ter za namige in nasvete o pripravi vzorcev.

Vrelišče

Vrelišče kemične spojine je temperatura, pri kateri je v običajnih pogojih izveden fazni prehod iz tekočega v plinasto stanje. To je posebna lastnost snovi, ki lahko zagotovi uporabne informacije o prepoznavanju in čistosti snovi, pogosto pa se uporablja za izbiro optimalne temperature postopka, na primer za določanje idealnih pogojev shranjevanja. To lastnost je treba poznati tudi za varnostne liste (MSDS).

 

Prenesite priročnik za več informacij o načelu merjenja vrelišča ter za namige in nasvete o pripravi vzorcev.

Motnišče

Motnišče raztopine ustreza temperaturi, nad ali pod katero postane vzorec moten. Najpogosteje se uporablja pri nadzoru kakovosti za proizvodnjo površinsko aktivnih snovi ali njihovo nadaljnjo uporabo v emulzijah, disperzijah itd. Postopki za določanje motnišča pogosto zahtevajo 1-odsotno razredčenje teže ustrezne površinsko aktivne snovi v vodi. Pri eni od najpogosteje uporabljenih neionskih površinsko aktivnih snovi v industrijskih postopkih, tj. alkiletoksilat, se na primer topnost v vodi teh snovi običajno spreminja nasprotno sorazmerno s temperaturo: topnost se zmanjšuje z višjo temperaturo, motnišče pa je temperatura, pri kateri raztopina doseže nasičenost in postane motna.

 

Prenesite priročnik za več informacij o načelu merjenja motnišča ter za namige in nasvete o pripravi vzorcev.

Zdrsno tališče

Zdrsno tališče se pogosto uporablja za določanje lastnosti olj, maščob in lojev ali za katere koli druge trden snovi, ki nimajo opredeljenega ali natančnega tališča. Ta tehnika, imenovana tudi določanje tališča v odprtih cevkah ali odprtih kapilarnih cevkah, je natančno pisana v standardu ISO 6321.

 

Prenesite priročnik za več informacij o načelu merjenja zdrsnega tališča ter za namige in nasvete o pripravi vzorcev.

Kapljišče in zmehčišče

Mazila, umetne in naravne smole, jedilne maščobe, masti, loji, estri maščobnih kislin, polimeri, asfalti in katrani ter drugi umetni in naravno prisotni produkti, ki so pomembne surovine v različnih industrijah, nimajo opredeljenega tališča. Ti materiali se s povišanjem temperature postopno zmehčajo in stalijo v relativno velikem temperaturnem območju. Preskus za določanje kapljišča in zmehčišča je na splošno eden on najpreprosteje dosegljivih načinov za določanje lastnosti teh materialov. Za pridobitev primerljivih rezultatov so potrebni standardna preskuševalna oprema in pogoji ter ustrezna priprava vzorcev.

 

Prenesite priročnik za več informacij o načelu merjenja kapljišča in zmehčišča ter za namige in nasvete o pripravi vzorcev.

Drugi načini merjenja

Večino toplotnih vrednosti je tako kot številne druge parametre mogoče preskusiti ročno s segrevanjem vzorca v tekoči kopeli iz vode, olja ali drugega medija. Pri ročnih načinih je treba izvajati vizualni pregled postopka, kar je lahko nadležno, saj se mora upravljavec v celoti posvetiti stalnemu opazovanju.

 

Prenesite priročnik za več informacij, namigov in nasvetov.