Diagnostyka w czasie rzeczywistym, łatwa integracja z siecią i możliwość weryfikacji wyników pomiarów są możliwe dzięki czujnikom działającym w trybie automatycznym. Jakie wymagania muszą spełniać inteligentne czujniki wagowe, aby technologia procesowa mogła mierzyć się z przyszłymi wyzwaniami?
Twarde reguły gry ekonomicznej zmuszają firmy chemiczne do ciągłego zwiększania wydajności produkcji oraz szybszego reagowania na oczekiwania klientów w warunkach zaostrzających się wymagań regulacji prawnych. Oznacza to nowe wyzwania dla automatyzacji technologii procesowej. Czujniki pomiarowe odgrywają kluczową rolę w procesach produkcji według koncepcji Przemysłu 4.0 (Industry 4.0) oraz Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT).
Jakość procesu i jego bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu czujników
Czujniki wagowe są obecne w wielu zautomatyzowanych procesach w przemyśle chemicznym, w tym w procesach dozowania materiałów do reaktorów oraz potwierdzania masy produktów gotowych. Tolerancje ustanowione w tych procesach są zazwyczaj bardzo surowe. Warunkiem utrzymania odpowiedniej jakości produktów i bezpieczeństwa procesów na akceptowalnym poziomie jest stała wysoka dokładność pomiarów.
Diagnostyka w czasie rzeczywistym dzięki inteligentnym czujnikom wagowym
Kluczowe znaczenie ma monitorowanie w trybie ciągłym sprawności operacyjnej czujników, ponieważ niedokładne wyniki pomiarów, szczególnie wtedy, gdy nie zostaną w porę dostrzeżone, mogą mieć istotny wpływ na jakość i koszty. Zaawansowana technologia ważenia dedykowana dla procesów zautomatyzowanych bazuje na inteligentnych czujnikach wagowych wyposażonych w zintegrowane mikroprocesory do przetwarzania sygnałów bezpośrednio w „punkcie roboczym”. Unikasz w ten sposób błędów związanych z transmisją danych. Poprawie ulega także dokładność i spójność wyników pomiarów.
Krótszy czas postojów dzięki przeglądom okresowym (konserwacja zapobiegawcza)
Inteligentne czujniki wagowe umożliwiają ciągłą analizę procesu ważenia. Oznacza to możliwość natychmiastowej identyfikacji awarii lub nawet stopniowego pogorszenia sprawności wyposażenia oraz przesłanie stosownych informacji o takiej sytuacji do systemu sterowania lub ich skierowanie na numer telefonu komórkowego kierownika działu produkcji.
Ponadto, istnieje możliwość zdalnej diagnostyki wykorzystującej systemy bazujące na chmurze. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania dostawcy usług serwisowych mogą odpowiednio wcześnie wykrywać problemy i je eliminować, aby nie dopuścić do kosztownych postojów awaryjnych.
Możliwość gromadzenia szczegółowych danych pomiarowych i diagnostycznych pozwala wdrożyć nowe i bardziej skuteczne podejście do sterowania procesem i jego optymalizacji—otwierające drzwi do ery koncepcji Przemysłu 4.0 (Industry 4.0). Inteligentne czujniki stanowią przepustkę do ogólnej poprawy jakości i wydajności oraz osiągnięcia zgodności z wymaganiami obowiązujących przepisów prawnych.