Zapraszamy do zapoznania się z analizą przypadku EDP Group, czyli operatora Energia Pecem — jednej z największych elektrowni w Brazylii, który postanowił ograniczyć konserwację czujników DO w całym zakładzie. Chemicy badający wodę w elektrowni wykorzystują szereg czujników analitycznych do ciągłego monitorowania jakości wody w celu zminimalizowania warunków sprzyjających korozji i powstawaniu osadów. Jednym z kluczowych parametrów, który podlega pomiarom, jest tlen rozpuszczony (DO). Dotychczas Grupa EDP monitorowała tlen rozpuszczony przy użyciu czujników polarograficznych i choć ich pomiary były precyzyjne, utrzymanie prawidłowego działania czujników wymagało zbyt wielu czynności konserwacyjnych. Raz w tygodniu inżynierowie ds. konserwacji musieli demontować każdy czujnik DO, czyścić jego wnętrze, wymieniać elektrolit, kalibrować go i polaryzować. Cały proces trwał ponad osiem godzin i przez ten cały czas punkty pomiarowe czujników były niedostępne. Oprócz tego, że wymagały uciążliwej konserwacji, były to czujniki analogowe, podatne na zakłócenia przewodowe, które ograniczały jakość pomiarów.
Aby rozwiązać ten problem, specjaliści EDP we współpracy z METTLER TOLEDO opracowali lepsze rozwiązanie analityczne, które zapewnia precyzję pomiaru wymaganą przez zakładowych chemików. Optyczny czujnik DO do wody czystej z technologią zarządzania inteligentnymi czujnikami pomiarowymi ISM oferuje zmniejszone wymagania konserwacyjne, cyfrowy sygnał oraz diagnostykę, która spełnia wszelkie wymogi Energia Pecem. Na jednym z paneli wodnych elektrowni zainstalowano system testowy składający się z optycznego czujnika DO do wody czystej i przetwornika M800, po minimalnym dostosowaniu do istniejącej konstrukcji. Po 30-dniowej ocenie korzyści były oczywiste: niezawodność pomiaru, a przede wszystkim brak konieczności konserwacji w okresie testu.
Od czasu montażu zakład Energia Pecem miał rok na dalszą ocenę pracy systemu. Diagnostyka zapobiegawcza ISM informowała o stanie czujnika oDO. Dynamiczny wskaźnik żywotności pokazywał, kiedy wrażliwy na tlen element OptoCap będzie wymagać wymiany. Przetwornik wyświetlał liczbę dni pozostałych do wymiany nasadki. W okresie roku od instalacji żaden z czujników nie wymagał wymiany ani konserwacji.
Więcej informacji na temat optycznego czujnika DO do wody czystej, technologii ISM i przetwornika M800 znajduje się na stronie:
- Optyczny czujnik DO do wody czystej — wysoko wydajny czujnik oDO zaprojektowany specjalnie z myślą o wymagających zastosowaniach w branży energetycznej i mikroelektronice.
- Przetwornik M800 — wieloparametrowy przetwornik, który w połączeniu z czujnikiem optycznym DO do wody czystej zapewnia bezkonkurencyjną wydajność i niezawodność systemu monitorowania tlenu rozpuszczonego.
- Technologia zarządzania inteligentnymi czujnikami pomiarowymi (ISM) — technologia czujników cyfrowych, która umożliwia przewidywalną konserwację i prostą obsługę czujnika oraz zwiększa wydajność produkcji.