Aby dowiedzieć się więcej na temat pomiaru pH podłoża agarowego, ściągnij bezpłatną notę aplikacyjną. |
Pomiar wartości pH podłoża agarowego jest trudny, gdy używa się standardowej elektrody pH. Płaska powierzchnia i galaretowata konsystencja płytek agarowych powodują niedostateczny kontakt między próbką a elektrodą wyposażoną w kulistą membranę do pomiaru pH. W konsekwencji nie dochodzi do prawidłowego oddziaływania między próbką a elektrolitem referencyjnym. Czynniki te w istotny sposób ograniczają przydatność tradycyjnych elektrod, powodując wahania odczytów podczas pomiaru pH podłoża agarowego. Opisane trudności można wyeliminować, stosując elektrodę z płaską membraną pH, na przykład InLab Surface Pro-ISM.
InLab® Surface Pro-ISM METTLER TOLEDO to specjalna elektroda z membraną szklaną o niskiej rezystancji, która zapewnia lepszą dokładność i krótsze czasy reakcji. Jej membrana ma płaski kształt, dzięki czemu podczas pomiaru złącze może całą powierzchnią stykać się z próbką. Elektroda jest też wyposażona w złącze ceramiczne w postaci otwartego pierścienia, które pozwala na szybszy wypływ elektrolitu referencyjnego, zmniejszając w ten sposób opóźnienie pomiaru. Elektroda InLab Surface Pro-ISM została specjalnie zaprojektowana pod kątem pomiaru pH na płaskich powierzchniach, takich jak podłoże agarowe.
Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach z użycia specjalnej elektrody, takiej jak InLab Surface, do pomiaru wartości pH podłoża agarowego, ściągnij naszą bezpłatną notę aplikacyjną.
Niestabilne wskazania podczas pomiaru wartości pH podłoży agarowych?
Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, w jaki sposób elektrody METTLER TOLEDO pomagają zaradzić tym problemom.
Poniżej można znaleźć więcej szczegółów na temat agaru jako pożywki wraz z omówieniem znaczenia pomiaru pH tego podłoża.
Co to jest podłoże agarowe?
Podłoże agarowe składa się z zestalonego galaretowatego polimeru tworzącego stałą podstawę. Często jest ono mieszane z odpowiednimi składnikami odżywczymi w określonych proporcjach, przez co powstaje stała pożywka sprzyjająca wzrostowi mikroorganizmów.
Dlaczego pomiar wartości pH podłoża agarowego jest ważny?
Optymalny wzrost drobnoustrojów w pożywkach hodowlanych wymaga nie tylko wszystkich składników odżywczych, ale również stabilnego pH. Odpowiednie pH pożywki hodowlanej zapewnia stężenie jonów H+ sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Wartość pH ma wpływ na enzymy obecne w komórkach bakterii. Odchylenie od optymalnego zakresu pH powoduje ich denaturację, a także zmianę ładunków jonowych na powierzchni cząsteczki. Zazwyczaj enzymy tracą wówczas swoje właściwości katalityczne, a metabolizm zostaje zatrzymany. Ma to niekorzystny wpływ na rozwój drobnoustrojów pomimo obecności podłoża bogatego w składniki odżywcze.
Jaka jest optymalna wartość pH do hodowli mikroorganizmów?
Większość bakterii rozwija się w środowisku o pH 6,5–7,0, czyli bliskim obojętnemu. Niektóre bakterie są zdolne do przeżycia w środowisku kwasowym, nawet przy wartości pH wynoszącej zaledwie 1,0.
Aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu pomiarów pH podłoży agarowych, zaletach stosowania odpowiedniej elektrody i dobrych praktykach pomiarowych, ściągnij naszą notę aplikacyjną, klikając przycisk powyżej.