W systemach zapewnienia przepływu stosuje się ekonomiczne rozwiązania, które umożliwiają produkcję płynów, a następnie ich transport ze zbiornika do zakładu przetwórczego. Znajomość właściwości cieczy i warunków pracy ma kluczowe znaczenie w wydobyciu i transporcie surowej ropy naftowej, gdy konieczne jest zapobieganie tworzeniu się i odkładaniu niepożądanych cząstek stałych (np. hydratów, wosków, asfaltenów i kamienia). W warunkach skrajnych wartości temperatury i ciśnienia w rurociągach może dochodzić do krystalizacji hydratów metanu i wytrącania się asfaltenów. Brak odpowiedniej kontroli tych zjawisk może sprawić, że kryształy hydratów oraz cząsteczki wosków lub asfaltenów będą się osadzać i tworzyć aglomeraty, które mogą zatkać rurociąg. Usuwanie zatoru z hydratów lub asfaltenów w rurociągu podmorskim może być bardzo kosztowną i niebezpieczną operacją.
Przechodzenie z konwencjonalnych rezerw ropy naftowej na dojrzałe złoża zwiększa trudności z zapewnieniem przepływu. Im bardziej dojrzałe złoże, tym większy jest w nim udział wody. Firmy wydobywcze mogą także pompować wodę do dojrzałego złoża, aby zwiększyć uzysk ropy naftowej. Z punktu widzenia strategii zapewnienia przepływu obecność emulsji wody z surową ropą naftową stanowi dodatkową komplikację. Obecność wody porowej lub wpompowanej wraz z węglanem wapnia może w pewnych warunkach powodować powstawanie kamienia. Osady węglanu wapnia mogą blokować rurociągi i zanieczyszczać urządzenia produkcyjne, jeszcze bardziej obniżając rentowność eksploatacji dojrzałych złóż. Większość dostępnych w handlu inhibitorów hydratów i środków przeciwzbrylających traci skuteczność wraz ze wzrostem zawartości wody w złożu. W pewnym momencie konieczne staje się rozdzielenie emulsji oraz odseparowanie wody i ropy. Metody mechaniczne i chemiczne mogą być bardzo kosztowne, zwłaszcza gdy emulsję tworzy ciężka ropa naftowa, zawierająca stabilizujące emulsję cząstki stałe, takie jak asfalteny.
Z tego powodu niezbędne jest studiowanie i rozwijanie ekonomicznych strategii zapewnienia przepływu, które pozwolą kontrolować powstawanie osadów i emulsji, by zminimalizować ryzyko ekonomiczne w całym okresie eksploatacji złoża.