Vyšší jednotková hmotnost v porovnání s vodou silněji vystavuje hustou kapalinu gravitaci. Vzduch se v pipetě při sání roztahuje, a nese tak nadbytečnou jednotkovou hmotnost, čímž dojde k nasátí menšího množství husté kapaliny na jednotku, než je tomu u vody.
Jelikož kapaliny, které jsou hustější než voda, jsou těžší, vyvíjí se při nasávání větší tah na vzduch uvnitř běžných pipet se vzduchovým polštářem. Kvůli tomu se může stát, že nasajete nižší objem, než očekáváte.
Kapaliny o nižší hustotě než voda představují opačný problém: může dojít k nasátí nadměrného objemu z důvodu nízké hustoty kapaliny – její lehkost oproti vodě.
Pipeta s pozitivním posunutím a bez vzduchu mezi pístem pipety a kapalinou je tím správným nástrojem pro přesné pipetování hustých kapalin a kapalin o nízké hustotě..
Pokud je ovšem hustota roztoku známá a máte-li k dispozici analytickou váhu, můžete využít tradiční pipetu k tomu, abyste zjistili, jak je potřeba objem upravit, abyste dosáhli přesného objemu. Zde uvádíme, jak na to:
Hypotetický příklad: Pipetování 10 µl kapaliny o hustotě 1,25 mg/µl.
- Nastavte objem pipety na 10 µl.
- Nasajte kapalinu a nadávkujte ji na vážicí misku analytické váhy. V tomto hypotetickém příkladu mějme za to, že hmotnost nadávkované kapaliny není očekávaných 12,5 mg, ale o trochu méně: 12,0 mg.
- Kolik µl bylo nadávkováno? Vypočítejte 10 µl x (12,0 [skutečná hodnota] / 12,5 [očekávaná hodnota) = 9,6 µl.
- Pro úpravu nastavení objemu pro nadávkování přesného objemu 10 µl: Vypočítejte 10 µl x (12,5 [očekávaná hodnota] / 12,0 [skutečná hodnota]) = 10,42 µl.
Abyste pipetou odměřili přesně 10 µl hypotetické kapaliny z tohoto příkladu, nastavte objem pipety na 10,42 µl.
Prohlédněte si pipetu s pozitivním posunutím a pipetu a získejte další informace.