Kontinuální míchané reaktory (CSTR)

Průtoková technika pro chemické a biologické syntézy

Zavolejte nám pro individuální nabídku

Co je to kontinuální míchaný reaktor?

Kontinuální míchaný tankový reaktor (CSTR) je reakční nádoba, ve které činidla, reaktanty a rozpouštědla proudí do reaktoru, zatímco produkty reakce současně opouštějí nádobu. Tímto způsobem je tankový reaktor považován za cenný nástroj pro kontinuální chemické zpracování.

Reaktory CSTR jsou známé svým účinným mícháním a stabilním, rovnoměrným výkonem v ustálených podmínkách. Výstupní složení je obvykle stejné jako materiál uvnitř reaktoru, což závisí na době zdržení a rychlosti reakce.

V situacích, kdy je reakce příliš pomalá, když dvě nemísitelné nebo viskózní kapaliny vyžadují vysokou rychlost míchání nebo když je požadováno chování toku zátky, může být více reaktorů propojeno dohromady a vytvořit kaskádu CSTR.

CSTR předpokládá ideální scénář zpětného míchání, který je přesným opakem reaktoru s pístovým tokem (PFR).

CSTR vs vs. vs. vs

Obecně lze reaktory klasifikovat jako kontinuální (obr. 1) nebo dávkové reaktory (obr. 2). CSTR jsou obvykle menší velikosti a umožňují bezproblémové přidávání reaktantů a činidel, zatímco produkt může vytékat nepřetržitě bez přerušení.

Naproti tomu dávkový reaktor je chemický reaktor, který zahrnuje přidání pevného množství reaktantů do reaktorové nádoby, po kterém následuje reakční proces, dokud se nezíská požadovaný produkt. Na rozdíl od kontinuálního reaktoru se reaktanty nepřidávají kontinuálně a produkty se neodstraňují kontinuálně. Kromě toho nejsou vsádkové reaktory tak rovnoměrně promíchány a teplotní a tlakové podmínky se mohou během reakce měnit.

CSTR mají jedinečnou schopnost zvládat vyšší koncentrace reaktantů a také energetičtější reakce díky svým vynikajícím vlastnostem přenosu tepla ve srovnání se vsádkovými reaktory. Tímto způsobem je CSTR považován za nástroj podporující průtokovou chemii.

Návrh a provoz CSTR

Kontinuální míchané reaktory (CSTR) se skládají z:

  • Tankový reaktor
  • Míchací systém pro míchání reaktantů (oběžné kolo nebo rychle proudící zavádění reaktantů)
  • Přívodní a výstupní potrubí pro zavádění reaktantů a odstraňování produktů

CSTR se nejčastěji používají v průmyslovém zpracování, především v homogenních tokových reakcích v kapalné fázi, kde je vyžadováno neustálé míchání. Používají se však také ve farmaceutickém průmyslu a pro biologické procesy, jako jsou buněčné kultury a fermentory.

CSTR lze použít v kaskádové aplikaci (obr. 3) nebo samostatně (obr. 1).

CSTR a PFR

Jaký je rozdíl mezi CSTR a PFR (reaktor s pístovým tokem)?

CSTR (obr. 1) a PFR (obr. 4) se používají v kontinuální průtokové chemii. CSTR a PFR mohou fungovat buď jako samostatné reakční systémy, nebo mohou být kombinovány tak, aby tvořily součást procesu kontinuálního toku. Míchání je zásadním aspektem CSTR, zatímco PFR jsou navrženy jako trubkové reaktory, kde jednotlivé pohyblivé zátky obsahují reaktanty a činidla, které fungují jako minidávkové reaktory. Každá zástrčka v PFR má mírně odlišné složení a vnitřně se mísí, ale ne s blízkou zástrčkou před nebo za ní. V ideálně namíchaném CSTR je složení produktu rovnoměrné v celém objemu, zatímco v PFR se složení produktu mění v závislosti na jeho poloze v trubkovém reaktoru. Každý typ reaktoru má ve srovnání s ostatními své vlastní výhody a nevýhody.

I když CSTR může produkovat značné množství produktu za jednotku času a může pracovat po delší dobu, nemusí být nejlepší volbou pro reakce s pomalou kinetikou. V takových případech jsou dávkové reaktory obvykle preferovanou možností syntézy.

Reaktory s pístovým tokem jsou obecně prostorově efektivnější a mají vyšší konverzní poměry ve srovnání s jinými typy reaktorů. Nejsou však vhodné pro vysoce exotermické reakce, protože může být náročné kontrolovat náhlé teplotní rázy. Kromě toho PFR obvykle znamenají vyšší náklady na provoz a údržbu než CSTR.

Výhody CSTR oproti PFR

  • Regulace teploty se snadno udržuje
  • Chování CSTR je dobře pochopeno, včetně míchání (schopnost zpracovávat pevné látky a kaly), reakční kalorimetrie, možností dávkování a chemické kinetiky
  • Levnější a jednodušší konstrukce než specializované systémy pro měření průtoku
  • Vnitřek reaktoru je přístupný pro procesní analytickou technologii (PAT)
  • Více jednotek lze snadno spojit pro kaskádový provoz nebo integraci do složitějších průtokových systémů s PFR atd.

 

Nevýhody CSTR oproti PFR

  • Celková propustnost na jednotku objemu je obvykle nižší než u trubkových průtokových reaktorů
  • Je třeba udržovat ustálený stav, aby bylo systému dobře porozuměno
  • Jednotlivé jednotky nejsou optimální pro reakce s pomalou kinetikou

 

Průvodce zelenou chemií a udržitelným inženýrstvím
Distribuce doby zdržení (RTD) v reaktorech CSTR
CSTR modelování a simulace
CSTR a procesní analytické technologie
Opláštěná podpěra reaktoru

Průmyslové aplikace

Kontinuální proces pro bezpečnou výrobu diazomethanu

ReactIR monitoruje koncentraci diazoketonu a používá se pro stanovení RTD

Autoři referují o vývoji generátoru diazomethanu sestávajícího z CSTR kaskády s technologií vnitřní membránové separace. Tuto technologii použili při třístupňové teleskopické syntéze chirálního α-chloroketonu – důležité meziproduktu při syntéze inhibitorů HIV proteázy. Cívkový reaktor byl použit k výrobě směsného anhydridu, který byl veden do diazomethanové kaskády CSTR. Teflonová membrána umožnila difúzi diazomethanu do CSTR, kde reagoval s anhydridem za vzniku odpovídajícího diazoketonu. Diazoketon byl poté přeměněn na α-chloroketon reakcí s HCl ve vsádkovém reaktoru.

Měření pomocí ReactIR byla použita ke sledování tvorby intermediární sloučeniny diazoketonu (sledování píku 2107 cm-1) a také k experimentálnímu určení distribuce doby zdržení v systému sledováním stopovací látky. Stopovací experiment monitorovaný ReactIR určil, že k dosažení ustáleného stavu, což odpovídá době spuštění 6 hodin, bylo zapotřebí pět objemů reaktoru druhého CSTR v kaskádě. 

Wernik, M., Poechlauer, P., Schmoelzer, C., Dallinger, D., & Kappe, C. O. (2019). Návrh a optimalizace kaskády kontinuálního míchaného tankového reaktoru pro membránovou výrobu diazomethanu: syntéza α-chloroketonu. Výzkum a vývoj organických procesů, 23(7), 1359–1368. https://doi.org/10.1021/acs.oprd.9b00115

 

Automatizovaný spojovací systém Suzuki s přerušovaným průtokem s přidruženými následnými operacemi

OptiMax se používá jako reakční nádobky MSMPR při kontinuální krystalizaci

Autoři informují o vývoji systému, který umožňuje plně automatizovanou spojku kapalina-kapalina s přerušovaným průtokem, stejně jako zvládá dávkové zpracování kovů a kontinuální krystalizaci. S ohledem na kontinuální krystalizaci byly reaktory OptiMax použity v sérii jako vícestupňové nádoby pro směsnou suspenzi a odstraňování směsných produktů (MSMPR), které pohánějí krystalizaci antirozpouštědla při okolní teplotě.

Tyto nádoby MSMPR fungují jako CSTR, které produkují a přenášejí suspenzi obsahující krystaly produktu. Autoři uvádějí, že nominální doba setrvání v krystalizátorech byla vypočtena jako objem náplně krystalizátorů dělený celkovým průtokem vstupních vstupů. Při měření kontinuální krystalizace byl použit PAT, včetně ParticleTrack s FBRM a zeslabenou celkovou odrazivostí (ATR). 

Cole, K. P., Campbell, B. M., Forst, M. B., McClary Groh, J., Hess, M., Johnson, M. D., Miller, R. D., Mitchell, D., Polster, C. S., Reizman, B. J., & Rosemeyer, M. (2016). Automatizovaný přerušovaný průtok pro kontinuální spojování Suzuki. Výzkum a vývoj organických procesů, 20(4), 820–830. https://doi.org/10.1021/acs.oprd.6b00030

 

Kaskáda PFR-CSTR pro kontinuální reaktivní krystalizaci

ReactIR a ParticleTrack poskytují informace PAT a zpětnou vazbu

Autoři popisují vývoj kombinovaného systému reaktorů s kaskádovým průtokem PFR-CSTR, který zahrnoval inline senzory FTIR a FBRM jako procesní analytickou technologii. Tento systém byl použit ke zkoumání několika kontinuálních reaktivních krystalizací, které určují morfologii krystalů, distribuci velikosti krystalů, reakční a krystalizační výtěžky a úrovně přesycení. Distribuce doby zdržení (RTD) pro kaskádu PFR, CSTR a kaskádu PFR-CSTR byla měřena a ukázalo se, že kombinovaná kaskáda PFR-CSTR měla o něco delší RTD než samotná kaskáda CSTR. Pro reaktivní krystalizaci byl získán vyšší výtěžek pro kaskádový systém PFR-CSTR v důsledku užšího odporového teploměru PFR, čímž se minimalizoval jak nezreagovaný materiál, tak tvorba nečistot.

Sondy ReactIR a ParticleTrack měřily koncentraci reaktantu a délku struny krystalu během procesu reaktivní krystalizace. Koncentrace reaktantů v matečném louhu naměřené přístrojem ReactIR byly v dobré shodě s výsledky HPLC (chyba predikce < 0,17 %). Měření ParticleTrack odhalilo relativně stabilní délku tětivy ~ 150 μm. 

Hu, C., Shores, B. T., Derech, R. A., Testa, C. J., Hermant, P., Wu, W., Shvedova, K., Ramnath, A., Al Ismaili, L. Q., Su, Q., říkající, R., Born, S. C., Takizawa, B., O'Connor, T. F., Yang, X., Ramanujam, S., & Mascia, S. (2020). Kontinuální reaktivní krystalizace léčivé látky v PFR-CSTR kaskádě s in-line PATs. Reakční chemie a inženýrství, 5(10), 1950–1962. https://doi.org/10.1039/d0re00216j

 

 

 

 

 

Související zdroje

Citace a odkazy

Nejčastější dotazy

FAQs

Co je CSTR? Jak CSTR funguje?

Kontinuální míchaný tankový reaktor (CSTR) je nádoba používaná pro chemické reakce. Umožňuje látkám potřebným pro reakci proudit dovnitř, zatímco produkty současně vytékají. To z něj dělá skvělý nástroj pro nepřetržitou výrobu chemikálií. Reaktor CSTR dobře mísí látky a pracuje konzistentně za ustálených podmínek. Směs, která vychází, je obvykle stejná jako to, co je uvnitř, což závisí na tom, jak dlouho jsou látky v nádobě a jak rychle reakce probíhá.

V určitých případech, kdy je reakce příliš pomalá nebo jsou přítomny dvě různé kapaliny vyžadující vysokou rychlost míchání, lze několik CSTR spojit dohromady a vytvořit kaskádu. CSTR předpokládá ideální zpětné míchání, které je opakem pístového reaktoru (PFR).

Je CSTR dávkový reaktor?

Ne, CSTR (Continuous Stirred Tank Reactor) není dávkový reaktor. Hlavní rozdíl mezi CSTR a vsádkovým reaktorem spočívá v tom, že CSTR je reaktor s kontinuálním tokem, kde jsou reaktanty kontinuálně přiváděny do reaktoru a produkty jsou kontinuálně odstraňovány, zatímco ve vsádkovém reaktoru se do reaktoru přidává pevné množství reaktantů a nechá se reagovat, dokud není reakce dokončena, než se produkty odstraní.

V CSTR se reaktanty kontinuálně míchají pomocí míchadla nebo míchadla, což zajišťuje, že reakční směs je homogenní a dobře promíchaná. 

CSTR se často používají ve velkých průmyslových procesech, kde je pro splnění výrobních požadavků vyžadována nepřetržitá dodávka reaktantů. Na druhé straně se vsádkové reaktory běžněji používají v laboratorních experimentech, kde je pro testování a analýzu vyžadováno menší množství reaktantů, a při výrobě léčiv, agrochemikálií a speciálních chemikálií v menším objemu.

Přečtěte si další informace o vs. reaktorech CSTR.

Jaký je rozdíl mezi reaktorem CSTR a PFR?

PFR (Plug Flow Reactor) a CSTR (Continuous Stirred Tank Reactor) jsou dva běžné typy chemických reaktorů používaných v průmyslovém a laboratorním prostředí. Hlavní rozdíly mezi těmito dvěma reaktory spočívají ve způsobu jejich provozu a jejich aplikacích.

  • PFR funguje tak, že prochází reaktanty dlouhou trubicí nebo kanálem, kde se mísí a reagují při pohybu reaktorem. V PFR by měly být reakční podmínky, jako je teplota a tlak, přesně řízeny po celé délce trubice. Tok produktu z PFR je kontinuální a rychlost konverze reaktantů je obvykle vysoká. PFR se často používají pro velkokapacitní, kontinuální výrobu chemikálií a petrochemikálií.
  • CSTR je dobře promíchaný reaktor, který kontinuálně míchá reaktanty v nádrži nebo nádobě. V CSTR jsou reakční podmínky v celém reaktoru rovnoměrné a rychlost reakce je určena průtokem reaktantů do a z nádrže. CSTR se běžně používají pro homogenní a heterogenní reakce, které vyžadují vysoký stupeň promíchání a relativně krátkou dobu zdržení.

Celkově volba mezi PFR a CSTR závisí na konkrétní prováděné reakci a požadovaném výsledku výroby. Vysoce kvalitní laboratorní data jsou neocenitelná pro charakterizaci reakcí a modelování procesů lze použít jako pomůcku při výběru reaktoru. Další informace o CSTR a PFR.

Jaké jsou výhody CSTR oproti PFR?

Zda je pro konkrétní aplikaci lepší kontinuální průtok (CSTR) nebo PFR (plug flow), závisí na konkrétní prováděné reakci a požadovaném výsledku. Obecně jsou však CSTR často upřednostňovány před PFR, a to z několika důvodů:

  1. Dobré míchání: CSTR poskytují dobré promíchání reaktantů, zejména suspenzí, což pomáhá udržovat rovnoměrnou rychlost reakce a zabraňuje lokalizovaným horkým místům nebo mrtvým zónám. Naproti tomu PFR mohou někdy vést k gradientům teploty, koncentrace nebo průtoku, což může ovlivnit účinnost reakce.
  2. Flexibilita: CSTR jsou vysoce flexibilní a lze je snadno přizpůsobit různým reakčním podmínkám nebo objemům. Například dobu zdržení lze snadno upravit změnou průtoku a reaktor lze zvětšit nebo zmenšit v závislosti na potřebách výroby.
  3. Zkrácená reakční doba: CSTR mohou často dosáhnout vysoké míry konverze v relativně krátké době zdržení, protože reaktanty jsou dobře promíchány a reakční podmínky jsou jednotné. To může vést k rychlejším reakčním dobám a vyšší rychlosti výroby.
  4. Nižší náklady: CSTR jsou obecně jednodušší a levnější na konstrukci a provoz než PFR, protože nevyžadují dlouhé, specializované hadice a související vybavení.

Celkově volba mezi CSTR a PFR závisí na konkrétních potřebách prováděné reakce a oba reaktory mají své výhody a nevýhody. CSTR jsou však často upřednostňovány pro svou flexibilitu, dobré míchání a schopnost dosáhnout vysokých konverzních poměrů v krátké době zdržení.

Přečtěte si další informace o CSTR a PFR.