Prenesite naš priročnik – zmanjšajte varnostna tveganja pri delu v laboratoriju, da zaščitite sebe, svoje sodelavce, instrumente in rezultate. |
Tipičen laboratorij je poln varnostnih tveganj, ki so posledica dela s strupenimi, škodljivimi, eksplozivnimi, jedkimi, mutagenimi, radioaktivnimi ali drugimi snovmi. Z nenehno skrbjo za varne prakse pri delu v laboratoriju (shranjevanje materialov v skladu z ustreznimi zahtevami, izbira ustrezne osebne zaščitne opreme (OZO) za delo z vzorci in preizkušanje, uporaba primernih ter dobro vzdrževanih instrumentov, uporaba manjših vzorcev, ko je to mogoče, in prilagajanje preizkuševalnih tehnik ali postopkov lastnostim vzorca) z vsem navedenim lahko učinkovito odpravite tveganja, povezana z nevarnimi postopki.
Čeprav nujno, je pridobivanje natančnih in ponovljivih podatkov ob minimalnem številu ponovitev pogosto najboljši način za zagotavljanje napredka. To lahko dosežete na več načinov. Varne prakse pri delu v laboratoriju lahko uresničite z običajnimi ročnimi postopki ali z uvedbo avtomatiziranih delovnih postopkov, s katerimi odpravite potrebo po poseganju upravljavca in standardizirate postopke ter beleženje podatkov. Varnost laboratorijskih postopkov lahko poenostavite in okrepite tudi z večnamensko laboratorijsko programsko opremo za varno beleženje, analizo in arhiviranje podatkov.
Ne glede na pristop, boste višjo kakovost podatkov in uspešno izvajanje preizkusov dosegli z natančnim načrtovanjem in skrbjo za podrobnosti. Za boljšo varnost postopkov smo pripravili nabor virov s predlogi za varne prakse pri delu v laboratoriju ne glede na stopnjo avtomatizacije. Prenesite naš priročnik s predlogi za zmanjšanje varnostnih tveganj v laboratoriju: zagotovite svojo varnost in varnost svojih sodelavcev, ohranite svoje instrumente v vrhunskem stanju in zaščitite svoje rezultate.