Okolje, lastnosti in fizikalna stanja vode se lahko od vzorca do vzorca močno razlikujejo. Temperatura, tlak in vezava lahko spremenijo fizikalno stanje vode v vzorcu, kar poveča zapletenost vsake analize in ob nepravilni analizi podatkov omogoči napačne rezultate. Na primer, ogljikovi hidrati se lahko razgradijo že pri temperaturi 50 °C, pri čemer v njih poteka kemijska reakcija, ki sprosti vodo in poveča izmerjeno skupno vsebnost vode. Vendar te "dodane vode" ne smemo obravnavati kot vsebnost vode v živilu.
Mednarodni in nacionalni standardi določajo dovoljeno mejno vrednost vsebnosti vlage/vode za izdelke, ki se prodajajo na trgu. Regulatorji in standardi, kot so BRC (British Retail Consortium), IFS (International Featured Standards), GFSI (Global Food Safety Initiative), ISO (International Organization for Standardization) in AOAC (Association of Official Agricultural Chemists), povečujejo število predpisov za proizvodnjo, predelavo in prodajo živil. To povečuje obseg dela, potrebnega za zagotavljanje in nadzor kakovosti, ter zahteva sodobnejše in učinkovitejše rešitve.
Številni proizvajalci živil imajo stroga merila za natančnost, zanesljivost in sledljivost meritev, da bi zagotovili kakovost izdelkov. V teh standardnih operativnih postopkih (SOP) so opisani postopki priprave vzorcev in meritev, vključno s prostornino vzorca, številom potrebnih meritev, največjim dopustnim odstopanjem in postopki, kadar znanstveniki odkrijejo napake.