Understand Metal Detector Sensitivity

Understanding Sensitivity in Metal Detection

Discover how the latest metal detection technology can play an important role in improving worker sa...

Fémdetektálás, röntgenes termékvizsgálat – vagy mindkettő? | Útmutató letöltése

Fémdetektálás, röntgenes termékvizsgálat – vagy mindkettő?

Ismerje meg a fémdetektálás és a röntgenes termékvizsgálat előnyeit a gyártósoron, és derítse ki, ho...

Útmutató a fémdetektálási technológiákhoz

Útmutató a fémdetektálási technológiákhoz

A fémdetektálási útmutató egy átfogó segédlet a fémdetektálási technológiák élelmiszer- és gyógyszer...

Szennyeződések felderítése az X2 röntgenberendezés-sorozattal | Videó megtekintése

Videó: Szennyezésérzékelés az X2-vel

Ez a rövid videó elmagyarázza, hogy X2 sorozatú röntgenellenőrző rendszereink hogyan képesek megbízh...

Útmutató | 6 lépés a fizikai szennyeződések megelőzéséért az élelmiszergyártásban

Útmutató: Hat lépés a fizikai szennyeződések megelőzéséért az élelmiszergyártásban

„Hat lépés a fizikai szennyeződések megelőzéséért” című útmutatónk körüljárja az élelmiszerminőség s...

Útmutató a röntgenes vizsgálati technológiákhoz

Útmutató a röntgenes vizsgálati technológiákhoz

A röntgenes termékvizsgálati útmutató egyedi és meghatározó segédlet a röntgenes termékvizsgálati te...

Melyek a fizikai szennyeződés fő forrásai?

A fizikai szennyeződés, más néven „idegenanyag-szennyeződés”, „idegentest-szennyeződés” vagy „idegentárgy-szennyeződés” a gyártás kezdetén, alatt és után számos forrásból származhat. Például:

  • Meghibásodott vagy hibásan működő gyártóberendezés, aminek következtében letörött fém-, huzal-, üveg- vagy gumidarabok eshetnek a termékbe
  • Az összetevők és végtermékek nem megfelelő tárolása vagy kezelése
  • Helytelen minőség-ellenőrzési gyakorlat vagy nem megfelelően karbantartott létesítmények
  • Véletlen bejutás a feldolgozás során, például az alkalmazottaknak a gyártási területre eső személyes tárgyai
  • A beérkező nyers összetevők már a gyártólétesítménybe történő belépéskor szennyezettek lehetnek

Mivel a gyártás bármely szakaszában fennáll az idegen anyaggal történő szennyeződés kockázata, fontos, hogy a gyártó kockázatelemzést végezzen, meghatározandó azt az egy vagy több területet, ahol a leginkább előnyös lenne a röntgenes termékvizsgálati vagy fémérzékelő rendszer (vagy mindkettő!) használata.

Milyen példák vannak a fizikai szennyeződésre?

A termékek fizikai szennyeződésének gyakori példája az, amikor a gyártóberendezésről letörve kis műanyag vagy fémdarabok a termékbe hullanak. A berendezés alkatrészeinek elhasználódásával drasztikusan megnő annak a kockázata, hogy fém- vagy műanyagtörmelék kerül a termékbe. Ha ezt nem észlelik, a szennyezett termék bekerülhet a piacra, és visszahívást indíthat el.

Ennek elkerülése érdekében a gyártóknak rendszeres berendezés-karbantartást kell végezniük, és be kell ruházniuk fémérzékelő vagy röntgenes termékvizsgáló berendezésbe, hogy kiszűrjék az esetleges idegentest-szennyeződést.

A fizikai szennyeződések egyéb, szerves és szervetlen tárgyakból is származhatnak, például az alábbiakból:

  • Szerves szennyeződések, például a mosatlan gyümölcsökön, zöldségeken érkezett csont, haj, levágott köröm vagy föld
  • Szervetlen szennyeződések, például fém, műanyag, üveg és egyéb szintetikus tárgyak

Ha nem fém idegen tárgy szennyezőanyag detektálásáról van szó, röntgenes termékvizsgálatot kell alkalmazni – de meg kell jegyezni, hogy a kisebb sűrűségű szennyeződések – például a haj – nem mindig észlelhető a röntgenes termékvizsgálattal sem.

Hogyan távolíthatók el biztonságosan a fizikailag szennyezett termékek a gyártósorról?

A fizikai szennyeződés eltávolítása a gyártósorról

A fémérzékelő rendszerek és röntgenes termékvizsgálati rendszerek számos olyan automata selejtezőmechanizmussal rendelkeznek, amelyek megbízhatóan eltávolítják a fizikailag szennyezett termékeket a gyártósorról. A selejtes termékek kiszortírozása számos különböző módon történhet, ez a vizsgált terméktől függ. Csomagolatlan ömlesztett, folyékony vagy szuszpenziós termékek esetén az áramlást egy külön zsákba vagy ártalmatlanító egységbe lehet átirányítani, hogy ne kerüljön a végterméksorra. A szállítószalagon vizsgált termékek egy biztonságos és lezárt edénybe is kerülhetnek, amelyhez csak képzett személyzet férhet hozzá – hogy újra fel lehessen dolgozni, meg lehessen vizsgálni vagy ártalmatlanítani lehessen.

A METTLER TOLEDO Safeline olyan fémdetektorokat és röntgenes termékvizsgálati rendszereket gyárt, amelyek számos ellenőrző funkcióval támogatják a fizikailag szennyezett vagy egyéb módon nem megfelelő termékek biztonságos selejtezését.

Hogyan észlelhetem az idegenanyag-szennyeződést az élelmiszergyártás korai szakaszában?

Az idegen anyagokkal való szennyeződések elleni legjobb korai védekezés a tiszta és jól karbantartott termelési környezet fenntartását szolgáló szabványok alkalmazása. A megfelelő állapot fenntartása érdekében minden berendezésen rendszeres megelőző karbantartást kell végezni. A gyártóberendezéseken rendszeres tisztítási eljárásra is szükség van a keresztszennyeződés vagy a baktériumok elszaporodásának elkerülése érdekében.

A gyártósori termékvizsgálati berendezések, például a fémdetektálás vagy a röntgenes termékvizsgálat (vagy mindkettő!) használata szintén kulcsfontosságú az idegentest-szennyeződés kockázatának a lehető legalacsonyabb szinten tartásához – bármi megtörténhet, ami szennyeződéssel járó problémát okozhat a gyártás fázisaiban, és ez nem mindig látható, amikor megtörténik. A fizikailag szennyezett termék észlelése esetén automatikusan értesítést adó és a terméket kiselejtező rendszerbe való beruházás nagy fejtöréstől kímélheti meg a termékgyártót.

Korai szennyeződésészlelés az élelmiszergyártásban

Hogyan észlelhetem az élelmiszergyártó berendezésből származó fémszilánkokat?

Fémdarabok észlelése az élelmiszergyártásban

A fémmel, például fémszilánkkal szennyezett élelmiszer észlelésének leghatékonyabb módja, ha a terméket ipari fémérzékelő rendszeren vezetik át az esetleges szennyeződési hely utáni ponton.

Az élelmiszergyártásban a fémtöredékek detektálására szolgáló fémérzékelő rendszer révén minden termék átvizsgálható fémszennyeződés tekintetében. Ha fém van a termékben, a termék eltávolítható a gyártósorról. A fémszennyeződés hatékony és pontos detektálása érdekében a fémdetektorfejnek a termék összetételétől függően különböző érzékenységekkel kell működnie.

Hogyan előzhetem meg a csirkecsontok bekerülését a baromfitermékekbe?

Soha nem kellemes élmény, ha a vevő csontra lel a kicsontozott csirkehúsban. A röntgenes termékvizsgálati rendszerek képesek csont-, porc- és egyéb idegen anyag szennyeződések kimutatására a baromfitermékekben. A röntgensugaras csirkecsont-detektálás használata az egyik módja annak, hogy a baromfitermékek biztonságosak, kiváló minőségűek legyenek – és mentesek a szennyeződésektől, például a csontoktól. 

A METTLER TOLEDO Safeline a hús- és baromfiiparban a fizikai szennyeződések detektálására és egyéb termékminőség-ellenőrzésekre használt röntgenes termékvizsgálati rendszerek gyártója– beleértve a kettős energiájú röntgenes termékvizsgálatot is.

Röntgenes csirkecsont-detektálás

Hogyan segítheti a fizikai szennyeződések észlelése az élelmiszergyártókat a GFSI-szabványoknak való megfelelésben?

A fizikai szennyeződés-észlelési technológiai megoldásokat, például a fémdetektálást és a röntgenes termékvizsgálatot a gyártók termékeik biztonságának és minőségének védelme, valamint a Globális Élelmiszer-biztonsági Kezdeményezés (GFSI) szabványok globális megfelelőségi követelményeinek teljesítése érdekében alkalmazzák. Ezek az élelmiszergyártási folyamatba integrált gyártósori termékvizsgálati rendszerek képesek azonosítani és eltávolítani a termékáramba véletlenül bekerülő idegen anyagokat, például fémdarabokat, köveket és üveget.

A fémdetektálás és a röntgenes termékvizsgálat átfogó minőségellenőrzési és élelmiszer-biztonsági tervbe történő beépítésével az élelmiszergyártók csökkenthetik a termékvisszahívások kockázatát, védhetik márkájuk hírnevét, és törekedhetnek a GFSI által jóváhagyott élelmiszer-követelményeknek és biztonsági szabványoknak – például BRCGS, IFS, FSSC 22000, SQF és mások – való megfelelésre. A fémérzékelő rendszerek, röntgenes termékvizsgálati rendszerek vagy mindkettő használata a fő kiskereskedelmi gyakorlati szabályzatok betartását is megkönnyítheti.

Fontos megjegyezni, hogy pusztán a szennyeződésészlelési technológiák beépítése nem elegendő a GFSI-követelmények teljesítéséhez. A gyártóknak emellett a megfelelő biztonsági eljárások és képzési programok bevezetésére is törekedniük kell, hogy biztosítsák a rendszerek helyes és hatékony használatát. Emellett a vállalatoknak nyilvántartást kell vezetniük a szennyeződésészlelési erőfeszítéseikről, hogy igazolják a GFSI szabványoknak való megfelelőséget. Egyes gyártók olyan integrált szoftvermegoldásokat kínálnak, amelyek képesek automatizálni ezen adatok rögzítésének és tárolásának folyamatát, így biztosítva az élelmiszer-biztonsági auditokon való megfeleléshez szükséges bizonyítékokat.