Održavanje čistog proizvodnog okruženja imperativ je za industrije kao što su prehrambena i farmaceutska industrija iz sljedećih razloga:
U visoko reguliranim industrijama, higijenski sustavi i područja obrade mogu biti negativno pogođeni jednim kontaminiranim proizvodom. To može dovesti do skupih opoziva, narušene reputacije i u konačnici štete za kupce.
Pravilno dizajnirana oprema, međutim, može pomoći u ublažavanju ovih rizika i osigurati čisto proizvodno okruženje. Shvatite ključne principe higijenskog dizajna i otkrijte praktične savjete za čišćenje uz naš besplatni higijenski vodič.
Zašto je higijensko okruženje važno
Sigurnost proizvoda
I prehrambena i farmaceutska industrija proizvode proizvode koji se unose ili nanose na tijelo. Kontaminirani proizvod može naštetiti potrošaču, što dovodi do zdravstvenih problema, opoziva i potencijalnih tužbi.
Sukladnost
Propisi u obje industrije zahtijevaju od proizvođača da održavaju higijensko okruženje i slijede posebne smjernice kako bi osigurali sigurnost i kvalitetu proizvoda. Nepoštivanje može dovesti do novčanih kazni, pravnih radnji i potencijalnog zatvaranja proizvodnog pogona.
Reputacija
Kontaminirani proizvodi također mogu naštetiti ugledu tvrtke, što dovodi do gubitka povjerenja i smanjenja prodaje. Teško je oporaviti se od velikog incidenta kontaminacije.
Potražnja potrošača
U današnjem svijetu potrošači su svjesniji proizvoda koje konzumiraju i njihove sigurnosti. Tvrtka koja pokaže svoju predanost sigurnosti i kvaliteti proizvoda kroz higijenski dizajn može se razlikovati na tržištu i privući više kupaca.
Općenito, osiguravanje higijenskog okruženja u cijelom proizvodnom pogonu ključno je za zaštitu potrošača, zaštitu vašeg ugleda, poštivanje propisa i osvajanje poslovanja nad konkurencijom. Kako bismo vam pomogli u tome, naš vodič sadrži detaljne preporuke za prepoznavanje, procjenu i čišćenje higijenskih stolnih vaga, podnih vaga i mjernih modula.
Regulatorni zahtjevi
Što se tiče dizajna i upotrebe opreme, vodeće vlasti kao što su američka Federalna uprava za lijekove (FDA) ili Globalna inicijativa za sigurnost hrane (GFSI) vrlo su dosljedne u svojim smjernicama o dobroj proizvodnoj praksi (GMP). Navode da oprema treba biti dizajnirana posebno za namjeravanu uporabu, spriječiti kontaminaciju proizvedenih proizvoda i olakšati jednostavno čišćenje.
Europska grupa za higijensko inženjerstvo i dizajn (EHEDG) i Nacionalna zaklada za sanitaciju (NSF International) najpriznatiji su međunarodni stručnjaci u području dobre prakse dizajna sanitarne opreme. Svakako potražite opremu za vaganje koja je dizajnirana u skladu sa smjernicama EHEDG-a i certificirana od strane NSF-a.
Pogledajte infografiku za kratak sažetak ključnih značajki koje treba potražiti kako bi se ispunili ovi zahtjevi. Zatim preuzmite vodič za detaljniji pregled.
Materijali koje treba uzeti u obzir
Cilj higijenskog dizajna je osigurati da se oprema lako čisti, smanjujući rizik od kontaminacije koja može nastati ili iz same opreme ili iz materije koja je zarobljena unutra. Prilikom odabira dijela opreme važno je težiti onom koji u svoj dizajn uključuje određene materijale i vrste površina.
Uobičajeni materijal u konstrukciji higijenske opreme je nehrđajući čelik, s AISI 304 i 316 popularnim izborom jer su otporni na koroziju i ne emitiraju čestice koje bi mogle dovesti do kontaminacije proizvoda.
Hrapavost površine također je ključna za dobar higijenski dizajn. Iako se površina može činiti glatkom, zapravo može biti prilično hrapava i imati duboke doline u kojima se mogu nalaziti bakterije i tlo. Važno je osigurati da su sve površine na higijenskoj opremi glatke, što omogućuje lakše čišćenje i smanjuje vjerojatnost da prljavština ostane na površini nakon ispiranja.
Važne značajke opreme
Značajke koje treba tražiti u higijenski dizajniranoj opremi za vaganje uključuju...
- Lako se čiste, zrcalno polirane i samoodvodne površine
- Higijenski dizajn podloške za postizanje tijesnih brtvi i sigurnih priključaka
- Zatvorena područja spojeva kako bi se izbjegla onečišćenja
- Potpuna zaštita mjerne ćelije
- Nema izloženih navoja niti koje mogu skupljati onečišćenja
- Nema kontakta metala s metalom kako bi se izbjegla kontaminacija mikroorganizmima
Zaštita od prodora (IP ocjena)
Ocjena zaštite od prodora klasificira razinu zaštite električnih kućišta. Prva znamenka označava zaštitu od prodora čvrstih predmeta, a druga znamenka označava zaštitu od tekućina.