4 tipy, jak optimalizovat plnění a ušetřit náklady

Optimalizace plnění vždy znamenala najít rovnováhu mezi dodržením předpisů o čisté hmotnosti obsahu a omezením přeplňování na minimum. Nová bílá kniha přichází se čtyřmi tipy a čtyřmi řešeními, jak zvýšit kvalitu plnicích procesů a snížit náklady.


 

Nedostatečné naplnění obalu je proti předpisům
Nedostatečné naplnění obalu je proti předpisům
4 tipy, jak optimalizovat plnění a ušetřit náklady
Nedostatečné naplnění obalu je proti předpisům

Kontrola čisté hmotnosti obalu má dva cíle. Výrobce musí zaprvé garantovat soulad s vládními předpisy i mezními hodnotami a zaručit dostatečné naplnění. Zadruhé může výrobce ve svém vlastním zájmu využívat kontrolu čisté hmotnosti obsahu k maximálnímu omezení přeplňování a ochraně zisku.

Ale jaké klíčové faktory je třeba při optimalizaci plnění zvážit?
 

1. Statistické údaje (podklad pro rozhodování)

Plnění závisí na mnoha faktorech, jako je například jednotnost výrobků, rychlost plnění i samotné plnicí stroje. Naprostým základem analýzy jsou pořádná databáze, možnost integrace výrobních tolerancí a vhodné monitorovací nástroje, jako třeba kontrolní tabulky nebo korelační diagramy. Sběr dat většinou probíhá v rámci:

  • 100% kontroly výroby pomocí automatického kontrolního vážení
  • Statistické kontroly kvality (SQC) pomocí vzorkování
4 tipy, jak optimalizovat plnění a ušetřit náklady
Nedostatečné naplnění obalu je proti předpisům


2. Výběr váhy (s tím správným rozsahem)

Volba mezi automatickou nebo ruční váhou většinou závisí na nárocích daného procesu, ekonomických faktorech a požadovaných výsledcích. Nezapomeňte se ujistit, že Vámi vybraná váha disponuje potřebným rozsahem. Standardizovaná vědecká metoda pro výběr, kalibraci a provoz vážicího zařízení v podobě správné praxe vážení (Good Weighing PracticeTM, GWP®) Vám může pomoci udělat informované rozhodnutí.


3. Prověřování čisté hmotnosti (nejdůležitější předpisy)
Před samotnou optimalizací si musí být výrobce jistý, že je jeho proces v souladu s předpisy a vede k dostatečnému naplnění obalu. Celosvětově se výroba balených produktů řídí předpisy, které v Evropě vydává organizace WELMEC a v USA NIST. Tyto předpisy stanovují mezní hodnoty plnění a povolené odchylky. (Plány pro ruční vzorkování naleznete v dokumentu Rychlejší zachycení nepříznivého vývoje)


4. Nejlepší nástroj (pro Váš proces)

Většinou přichází v úvahu čtyři možná řešení:

  1. Plně automatické: Kontrolní váhy
  2. Částečně automatické – složené: Softwarová řešení SQC propojená přes síť
  3. Částečně automatické – jednoduché: SQC řešení integrované do terminálu
  4. Ruční kontrola: software pro sběr dat


Jak už bylo zmíněno výše, to, jaké řešení je nejlepší pro Váš proces, závisí na tolerancích, legislativě a Vašem rozpočtu. Kniha Rychlejší zachycení nepříznivého vývoje Vám pomůže zvolit správně.