Zdroje variability v buněčných testech

Manipulace s kapalinami a výběr nástrojů pro testy na bázi buněk

Maecenas faucibus mollis interdum. Donec id elit non mi porta gravida at eget metus. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit.
Maecenas faucibus mollis interdum. Donec id elit non mi porta gravida at eget metus. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit.

Buněčné testy monitorují buněčné reakce na stav nebo léčbu. Tyto testy umožňují vědcům vyhodnotit biologickou aktivitu a terapeutický potenciál sloučenin a rozšířit naše chápání funkce buněk, genů a proteinů. Existuje široká škála buněčných testů pro měření různých buněčných stavů, chování a vlastností, včetně životaschopnosti, migrace, transportu, imunofenotypu a genové exprese.

Ačkoli jsou tyto testy rozhodující v biomedicínském výzkumu a objevování léků, jejich hodnota může být omezena experimentální variabilitou. Problémy sahající od křížové kontaminace, přesnosti, reprodukovatelnosti, efektivity a špatné škálovatelnosti mohou přispívat k variabilitě a snižovat přesnost výsledků. Používání suboptimálních, neefektivních nebo nevhodných nástrojů pro manipulaci s kapalinami a počítání buněk běžně přispívá k variabilitě. Kromě toho má každý test jiné požadavky a citlivost na manipulaci s kapalinami. Volba přístrojů pro manipulaci s kapalinami, jako jsou jednokanálové, vícekanálové nebo nastavitelné distanční pipety, plus funkce, jako je nastavitelný průtok nebo automatizace, tedy může mít dopad na variabilitu a kvalitu dat v jednotlivých testech.

Tato bílá kniha pojednává o úloze manipulace s kapalinami a počítání buněk v běžných buněčných testech. Zaměřujeme se na výzvy v manipulaci s kapalinami specifické pro testy, potenciální zdroje variability a na to, jak různé nástroje pro manipulaci s kapalinami ovlivňují kvalitu dat a experimentální pracovní postupy. Poskytujeme konkrétní doporučení, jaké nástroje zvolit a proč pro širokou škálu typů testů.