Nebezpečí spojená s působením chloridů a sulfátů
Elektrárny se neustále potýkají s korozí vyvolanou chloridy a sulfáty v prostředích, kde je přítomna vysokotlaká voda a pára. Důlková koroze, korozní praskání i jiné formy koroze napadají potrubí kotlů, parních generátorů, turbín a dalších klíčových součástí parovodních cyklů. Další ztráty jsou pak zapříčiněny korozí pod nánosy cizích látek, poklesem efektivity a častějšími odstávkami z důvodu nutného čištění.
Sledování množství chloridů a sulfátů a dodržování velmi nízkých limitů ppb se proto stává nedílnou součástí směrnic pro chemii příslušných cyklů, ale i záručních podmínek turbín.
Stávající měřicí technologie nejsou bezproblémové
Pro elektrárny je velmi náročné prokázat splnění stanovených limitů. V důsledku nedostatku praktických online měřicích technologií směrnice pro chemii příslušných cyklů dosud spoléhaly na odvozená měření, jako např. na vodivost kationtů a odplyněných kationtů. Jedná se o důležité techniky pro monitorování čistoty vody během spouštění, která však nekvantifikují koncentraci iontů chloridu a sulfátu.
Technologie využívající iontovou chromatografii a indukčně vázané plazma zajišťují potřebné oddělení i citlivost pro měření množství chloridů a sulfátů v rozmezí požadovaných nízkých limitů ppb. Vzhledem k nákladnosti těchto přístrojů i k vysokým nárokům na způsobilost jejich obsluhy jsou pro většinu elektráren nedosažitelné.
Spolehlivé online měření
Technologie mikrofluidní kapilární elektroforézy nabízí pohodlnou, spolehlivou metodu sledování stopového množství chloridů a sulfátů. Zjistěte více v naší bílé knize.
Nejdůležitější body bílé knihy:
- Potřeba specifických měření množství chloridů/sulfátů
- Nedostatky stávajících měřicích technologií
- Princip mikrofluidní kapilární elektroforézy
- A více...