Tato stručná poznámka představuje zdroj informací, které vám pomohou předcházet výbuchům v prašném prostředí. Získáte v ní přehled o těchto tématech:
- fakta a podrobné informace o rizicích souvisejících s výskytem prachu,
- pochopení následků výbuchu prachu ve výrobním závodu,
- vhodné kroky k minimalizaci nebezpečí výbuchu prachu.
V prostředí s nebezpečím výbuchu představují bezpečnostní riziko hořlavé výpary, avšak prach se může ukázat jako mnohem nebezpečnější. Přečtěte si fakta o rizicích souvisejících s prašným prostředím a o tom, co vše je třeba zohlednit při výběru zařízení do zón 21 a 22. Sypké materiály a prach se často používají nebo vznikají coby vedlejší produkt výroby chemických látek, farmak, potravin a dalších výrobních procesů. Většina prašných látek představuje nebezpečí požáru, či dokonce výbuchu. Řada zaměstnanců i vedoucích pracovníků výroby si přitom tato rizika často neuvědomuje.
Prach představuje nebezpečí
Velké množství druhů prachu je hořlavé. Dokonce i 1 mm tenká vrstva v uzavřené místnosti může při zvíření a zapálení způsobit výbuch. Tyto skutečnosti, ve spojení s nedostatečným povědomím o nebezpečí, které prach představuje, zvýrazňují důležitost systematické práce na osvětě mezi zaměstnanci na téma nebezpečí souvisejících s prachem a prevence jeho výbuchu.
Prevence rizik souvisejících s prašným prostředím
Míru nebezpečí výrazně snižují i jednoduchá opatření, jako je například výběr elektrických zařízení homologovaných k použití v zóně 21 nebo 22 dle aktuálního znění předpisů v normách ATEX, IECEx a FM. Naprostý základ představují vhodná organizační opatření, například pravidelné čištění pracoviště s odstraněním prachu a monitoring zařízení a jeho údržba.
Bezpečnost vážení
Jiskrově bezpečné váhové systémy představují do prostředí s nebezpečím výbuchu ideální volbu, protože zajišťují bezpečnost celého systému, a to zcela nezávisle na konkrétní aplikaci). Jiskrově bezpečná technologie předchází explozím tím, že udržuje množství energie přenášené do prostředí s nebezpečím výbuchu na mnohem nižší úrovni, než je energie potřebná k výbušné reakci. Jiskrově bezpečné systémy tudíž umožňují používání přístrojů bez nebezpečí vznícení hořlavých plynů, prachu nebo vláken, které se mohou nacházet v prostředí s nebezpečím výbuchu.