Tento průvodce nabízí cenné tipy a rady ke stanovení obsahu vody metodou Karl Fischer titrace. |
Karl Fischer (KF) titrace se osvědčila jako ideální způsob stanovení obsahu vody. Využívá se v různých průmyslových odvětvích, například v chemickém, potravinářském a nápojovém průmyslu, výrobě polymerů a plastů nebo farmaceutickém průmyslu. Spolehlivost a přesnost výsledků však může být problematická. K úspěšnosti KF titrace přispívá několik faktorů.
V tomto průvodci se dozvíte užitečné tipy a rady k zásadním aspektům KF titrace, jako je například kontrolní seznam k prostředí, vybavení, chemické látky, vzorky, uživatelé a dokumentace.
Čtyři klíčové otázky ke KF titraci
- Jaký je předpokládaný obsah vody ve vzorku?
- Do jaké míry je nutné vzorek vážit?
- Jak se voda uvolňuje z matrice vzorku?
- Která činidla bychom měli použít?
Je důležité, aby se voda úplně uvolnila z matrice vzorku
Stanovení vody v kapalných vzorcích bývá přímočaré a kromě zlepšení rozpustnosti vzorku k zajištění úplného uvolnění vody do rozpouštědla není problematické. Jiná situace nastává, když obsah vody stanovujeme v pevných vzorcích. Voda se z matrice vzorku uvolňuje následujícími metodami:
- rozpuštění v Karl Fischer rozpouštědle,
- mechanické drcení vzorku v titrační nádobě,
- extrakce z matrice vzorku vhodným rozpouštědlem,
- odpaření ve speciální KF peci připojené k titrátoru.
K těmto metodám byly vyvinuty různé způsoby přípravy vzorků, přičemž výběr závisí na povaze vzorku, který má být titrován. Přípravě vzorků se proto v průvodci věnujeme podrobněji.