Tlustokožci na váze

Elefant Maxi

Zoo Zürich váží slony na váhovém můstku od společnosti METTLER TOLEDO, který je šitý na míru přesně tomuto účelu. Zkoušku ohněm již má váha za sebou, jelikož všechna zvířata už se na ní již zvážila. Přesto jsou sloni stále trochu podezřívaví, když se deska nad snímači hmotnosti o několik milimetrů posune.

Zurich Zoo
Zurich Zoo

Nový výběh pro slony má rozlohu téměř 10 000 m2.
Autorská práva: Zoo Zurich/Schietsch Architekten GmbH

Všichni sloni v Zoo Zürich se bezpečně přesunuli do svého nového domova o rozloze téměř 10 000 m2. Společnost METTLER TOLEDO v jejich stěhování žádnou roli nehrála, nicméně účastní se vážení těchto impozantních tvorů. Zvířata si nový přístroj, váhu s terminálem IND560 a snímači PDX, poprvé vyzkoušela uvnitř prostorného pavilonu.

Hmotnost slona se v průběhu života mění a je důležitým ukazatelem jeho zdravotního stavu. Šedí obři v Zoo Zürich se donedávna vážili každé dva měsíce, ale na menší váze. „Vždycky jsme se museli ujistit, že slon na váze opravdu stojí všema čtyřma nohama,“ dodává Robert Zingg, senior kurátor zoo. V novém výběhu však slony nikdo do ničeho nenutí – vedou zde život srovnatelný s životem v pravé divočině. Z tohoto důvodu se váhy nainstalovaly na cestičku mezi pavilonem a venkovním výběhem. Ošetřovatelé tak mají možnost slony snadno zvážit dle plánu, tedy jednou týdně. „Chceme zvířata vážit pravidelně, abychom měli jejich váhu pod kontrolou,“ vysvětluje Zingg.

Cookie
Cookie

Po úspěšném vážení slupne sloní samec Maxi sušenku přímo z rukou ošetřovatele.

Technici společnosti METTLER TOLEDO instalují snímače hmotnosti.

Celý proces zavádění nových vah, od prvního zkontaktování až po instalaci čtyř snímačů PDX, vůbec nebyl lehký. Trval celé čytři roky. Společnost METTLER TOLEDO musela přesvědčit příslušného konzultanta nákupu, Stefana Büchiho, aby rychle opustil původní myšlenku pořízení vah pro vážení kamionů. Mytí těchto vah by bylo až příliš náročné. Další možností byl váhový modul Pinmount, který jsme také zavrhli, protože by se v něm pravděpodobně zachycovalo příliš mnoho slámy. Nakonec zvítězil jednoduchý snímač hmotnosti.

Váha se nachází v oploceném prostoru. Pokud chtějí ošetřovatelé nějakého toho chobotnatce zvážit, prostě ho nechají se zatoulat do míst, kde je váha nainstalovaná, a zavřou plot. „Slon na váze nemusí stát zcela nehybně. Výkyvy způsobené pohybem lze vyfiltrovat,“ říká k tomu Büchi. Pokud je ale z nějakého důvodu potřeba slona na chvilku kompletně znehybnit, např. za účelem zdravotního ošetření, je to možné. V tomto oploceném prostoru, kterému se přezdívá „objímačka“, může být slon uzavřen i na menší ploše tím, že se posune boční plot. Život v podmínkách podobných divoké přírodě si občas žádá trochu komplikovanější úpravy prostředí.

To správné místo pro vážení a zdravotní ošetření.

Ještě jeden poslední krok a pak už vážení slonů v curyšské zoo nestojí nic v cestě.

Se snímači hmotnosti PDX je všechno naopak jednodušší. Poskytují neobyčejně spolehlivé výsledky, hodně toho vydrží a snadno se udržují. Čtyři nainstalované snímače jsme propojili robustní sítí protokolů CAN bus. Všechny snímače, kabely a spoje jsou vodotěsné. Podle Büchiho „by jim teoreticky neměly uškodit ani záplavy“. K odečítání hmotnosti až šestitunových asijských slonů používají ošetřovatelé váhový terminál, který je umístěný hned vedle váhy. Zoologická zahrada má s váhou zatím velmi pozitivní zkušenosti. Deska, která leží nad snímači hmotnosti, však mezi slony až tak oblíbená není, přestože z konstrukčního hlediska se posouvá opravdu jenom o několik milimetrů.

Těžké váhy
Váhu jsme uvedli do provozu jednoho zamračeného dne v únoru 2014. V červnu se sloní park oficiálně otevřel, ale samotní návštěvníci zoo s váhou nepřijdou do styku. Proto je v návštěvnickém prostoru umístěná obrazovka, která ukazuje aktuální váhu slonů. Když si samec Maxi na váhu nedávno stoupl, ukázala asi 5,6 tuny, což je zcela běžná hmotnost. Hmotnosti sloních samic jsou také v normě. Sloni v zoo denně spořádají dva až čtyři kilogramy otrub, 10 až 15 kilogramů mrkve, jablek nebo krmné řepy, zhruba dva kilogramy granulí a 15 kilogramů sena. Při takové stravě jeden snadno přibere pár tun.