Jednoduché ovládání
Automatický titrátor METTLER TOLEDO Easy Pro ze základní řady EasyPlus dokáže analyzovat všechny tři parametry. Přestože měření peroxidového čísla a čísla kyselosti (stanovení čísla kyselosti a množství volných mastných kyselin) vyžaduje dva různé způsoby titrace – acidobazickou a redox titraci, vestavěný software iTitrate™ usnadňuje rychlou změnu byret a senzorů i bez speciálního zaškolení k provedení obou různých aplikací.
Síť zkušebních stanic v jedné čínské provincii před nedávnem zakoupila na základě přímého porovnání s automatickými titrátory čínské výroby 50 přístrojů Easy Pro. Titrátor Easy Pro dokázal provést všechny tři analýzy pokrmových olejů, a navíc nabídl nejjednodušší instalaci a obsluhu i relativně krátké zaškolení laboratorních techniků neobeznámených s automatickou titrací. Stanice pro zkoušky obilovin dokázaly nové řešení zavést jednotně a s jediným školením pro laboranty v celé provincii, a tak rychle a efektivně zajistit shodu s nově nastaveným rámcem ve státních normách pro bezpečnost potravin.
Rozvojové země se významně zaměřují na snižování své závislosti na dovozu pšenice, rýže a kukuřice. Ačkoli zemědělská výroba menších zemí může být pro domácí spotřebu nedostatečná, velké země naopak často bojují s nízkou jakostí a jen s obtížemi plní výživové požadavky první sklizně.
Čína před nedávnem spustila víceletý program, jehož cílem je zrychlit mechanizaci zemědělství a zvýšit kvalitu obilovin. V letech 2015–16 byly novelizovány státní normy pro bezpečnost potravin, které nově obsahují pokyny pro zkoušky pokrmových olejů. Mezi testovanými parametry jsou číslo kyselosti, množství volných mastných kyselin a peroxidové číslo. Výsledky měření mohou poukázat na nižší kvalitu oleje v důsledku přítomnosti nečistot, nedostatečné rafinace nebo stárnutí následkem oxidace nebo bakteriálního rozkladu. Titrátory METTLER TOLEDO EasyPlus™ nabízejí tři řešení pro nové, přísné zkušební požadavky Číny na zkoušky domácích obilovin a pokrmových olejů v jediném přístroji.
Opakovatelné výsledky
Novelizované státní normy pro bezpečnost potravin GB 5009.227 a 5009.229 mají výrazně zvýšit rychlost a konzistentnost zkoušek pokrmových olejů prostřednictvím specifikace automatických metod potenciometrické titrace pro stanovení čísla kyselosti a peroxidového čísla.
Ačkoli norma stále ještě podporuje klasické, manuální titrace, jejichž výsledek závisí na osobě obsluhy, tyto techniky jsou pomalé, chybové a omezené svým rozsahem z důvodu problematického vizuálního posouzení koncového bodu měření při změně barvy. Automatická titrace s využitím elektrochemických senzorů dosahuje přesnějších a reprodukovatelnějších výsledků u nejširší škály potravin: rostlinných i živočišných tuků, olejnatých semen, mouky a ořechových plodů, cukrářského pečiva, sušenek, smažených těstovin a mnoha dalších.