Velkokapacitní experimenty nebo předběžné zkoušky (VE nebo VPZ) se ve farmaceutickém průmyslu používají při vývoji nově objevených sloučenin nebo při raném preklinickém vývoji potenciálních léčiv. Racionální zkoumání tisíců molekul končí ve chvíli, kdy některá nová chemická sloučenina dosáhne komercializace – na trh se dostane pouze 1 z 10 000 potenciálních léčiv. Tento dynamický posun od vysokého počtu sloučenin k nízkému vyžaduje efektivní předběžné zkoušení. Po nalezení nové chemické sloučeniny se optimalizují její molekulární vlastnosti a podmínky syntézy a poté následují preklinické a klinické zkoušky. Tato práce se obvykle provádí na oddělení chemie, výroby a kontroly ve farmaceutické společnosti. Jelikož se při syntéze molekuly může měnit celá řada parametrů a faktorů, tento proces vyžaduje enormní množství zkoušek.
K dosažení požadované kapacity výzkumníci často používají zkoušky se souběžnými reakcemi. V reakčním systému současně probíhá několik reakcí, přičemž každá lahvička je mírně upravená. U takového paralelního zkoušení může ke zrychlení postupů a zvýšení produktivity značně přispět miniaturizace a automatizace.
Proč je automatizace vážení důležitá?
Příprava vzorků je jedním z prvních kroků velkokapacitních experimentů a obvykle zahrnuje vážení vícero prášků na přípravu jediné receptury. Zejména když je nutné vyzkoušet velký počet receptur, se ruční vážení rychle stává únavným, časově náročným a náchylným k chybám. Automatizujte a přenechte precizní přípravu reakčních vzorků systému robotického dávkování prášků.