Hustota představuje důležitý kvalitativní parametr surovin i hotových výrobků. Různé techniky umožňují přesné stanovení hustoty pevných, viskózních i kapalných látek, jako jsou kovy, plasty, chemické látky, maziva a potraviny.
Hustota pro kontrolu kvality
Odchylky vlastností surovin, na které poukazuje změna hustoty, mohou negativně ovlivnit funkce či kvalitu hotového výrobku. Měření hustoty surovin lze využít ke kontrole čistoty materiálu. Jestliže byl materiál naředěn levnější alternativou, naměřená hustota kompozitního materiálu bude odlišná od čistého materiálu.
Měření hustoty lze rovněž použít ke kontrole homogenity. U nehomogenních dílů dochází k negativnímu ovlivnění klíčových výkonnostních vlastností, jako jsou pevnost a odolnost vůči tvorbě prasklin. Například přítomnost vzduchové bubliny uvnitř dílu může při namáhání způsobit jeho selhání. Náhodný odběr vzorků představuje snadný a nenákladný způsob průběžné kontroly kvality.
Proč je přesné vážení tolik důležité
Běžné gravimetrické laboratorní postupy při měření hustoty jsou vztlaková technika, princip vytěsnění kapaliny a metoda s pyknometrem.
Nejčastější technikou je vztlaková metoda, která je založena na Archimédově zákonu. Ten praví, že těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná hmotnosti kapaliny vytlačené ponořenou částí tělesa. Tento starodávný fyzikální princip, který je znám již přibližně od roku 200 před naším letopočtem, se i v současnosti uplatňuje při gravimetrickém stanovení hustoty. Přesnost měření hustoty proto do značné míry závisí na přesnosti váhových hodnot.